31 Mayıs 2008 Cumartesi

türk eğitim sistemi

son yıllarda çağdaşlaşma belirtileri gösteriyor. çoklu zeka, nlp gibi şeyler telaffuz ediliyor, ezbercilikten uzak falan deniliyor, hayırlısı olsun...

benim kıyma makinasından geçtiğim dönemde ortaokul ve lise ingilizce derslerinin tek diyalogu öğretmen derse girerken yapılır, bir daha hiç diyalog çalışılmazdı:

- good morning class
- good morning teacher
- how are you today?
- fine thanks, and you?
- sit down.

6 yıl haftada dört saat ingilizce görüp, tek kelime konuşamayan ama present perfect tense ile simple past tense arasındaki farkı iyi bilen lise mezunlarıydık.

yakın tarihle ilgili bir sürü gerçeği, örneğin 30 ağustos'u öğrenmek ise 30 yaşından sonra şu çılgın türkler'i okuduktan sonra kısmet oldu. aleyhinde bu kadar atılıp tutulmasaydı nutuk okumak için de bir nedenim olmayacaktı. ne de olsa gelmiş geçmiş en büyük devrimcinin küçükken karga kovaladığını ve adının nasıl mustafa kemal olduğunu biliyorduk, bu kadarı yeterdi.

gözleri görmeyen bir sosyal bilgiler öğretmeni en dehşet verici anımın baş kahramanıydı. sınıfa bir elinde bastonu, bir elinde cetveli ile girer, ders boyunca hiç durmadan ve hızlı adımlarla sıraların arasında dolaşır, çıt duyduğunda ani bir hareketle sesin geldiği yere döner ve gerilimini aktarırdı. çıt sesi devam ederse ağzından tükürükler saçarak kötü bir şeyler söyler, cetvelini sıraya vurur, sıçratırdı. sesli nefes almamaya çalışarak 40 dk boyunca gündüz rüyaları görürdük. çalışkan öğrencilerden birisi tahtaya kaldırılıp o günün konusu ezbere anlattırılırdı, böylece onların sözlü notu yükselirdi. bir kez olsun ders anlattığını, bir öğrencinin soru sorma cesareti gösterdiğini hatırlamıyorum.

ilkokul desen ayrı bir alem. bütün yapılan, o yaştaki çocukları suyu tersine akıtmak gibi bir çaba içinde sıraya düzgün oturtup, hiç kımıldamadan ders dinlemelerini sağlamaya çalışmaktı. bugün ise eğer daha iyi odaklanıyorsa çocuk ayakta durabilir, hareket edebilir, kalem çevirebilir gibi şeyler duyuyorum. malesef o kadar yavaş oluyorki iyileşme, insan sevinemiyor, helal olsun diyemiyor. yeni mi aklınıza geldi bütün bunlar, işinizin adı neydi demek geliyor...
06.10.2007
(bkz: türkiye deki eğitim sistemi/@auro)

Hiç yorum yok: