7 Haziran 2008 Cumartesi

istatistiksel proses kontrol

amaç sıfır hatadır. proaktif davranmak bu sistemin esasını teşkil eder.

abd'de 1924'de doğmuş bir modeldir. fakat abd o zamanlar ne üretse zaten sattığı için uygulama zahmetine girmemiştir.

ilk kez 2. dünya savaşı sonrası japonya'da uygulanmaya başlanmış ve japonya bu modeli diğer kalite modelleriyle birlikte din gibi benimsemiş, devlet eliyle ev hanımlarına dahi belletmiştir. (bkz: kaizen) öyle mükemmel bir adaptasyon uygulanmıştır ki japonya, ekonomik savaştan galip çıkmıştır. ne zamanki abd'de japon arabaları daha kaliteli ve ucuz oldukları için satılmaya başlanmıştır, abd'de de uygulanmaya başlanmıştır.

türkiye'de ise sadece uluslararası şirketlerde ve uluslararası şirketlerin tedarikçisi olan türk şirketlerinde gerçekten uygulandığı görülür.

uyguluyorum diyen diğer türk şirketlerinde ise sadece makyajdır, göstermeliktir. çünkü, bizim kültürümüzde vasatla yetinilir, vasata şükredilir, allah bin bereket versin denilir, çabalamayla çarık yırtılır denilir, olduğu kadar olsun denilir, kalite bol gelir.

kuş serisi arabalar için sıraya giren, parasını peşin ödeyen, rengi ne olursa olsun 6 ay sonra teslim almaya razı olmuş bir müşteri profili varsa eğer, işletmelerin ipk uygulamaları için bir neden de yoktur.
12.03.2008
(bkz: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=istatistiksel+proses+kontrol/@auro)

Hiç yorum yok: