5 Haziran 2008 Perşembe

normal doğum

görülme sıklığının (gelişmiş ülkelerin aksine) türkiye'de giderek azaldığı doğum şeklidir.

doktorlar için yorucu, zaman alıcı, riskli ve düşük kazançlıdır.

hastaneler için normal doğum daha düşük fatura tutarlarını işaret eder. daha az ilaç, daha az sarf, daha az yatış süresi (ort. 1 gün) anlamına gelir ki tercih edilmeyen bir durumdur.

anneler içinse tam bir soru işaretidir. doktorların kitaplarda yazan ameliyat endikasyonlarını esnetmeleri sonucu, anne adayları normal doğumdan soğur ve sonunda hastanın tercihi sezaryendir denilir.

bebek içinse artık çok gelişmiş teknolojiler kullanıldığı için hiç bir risk taşımamaktadır. bebeğin kalp atışı çok kolay takip edilebilmekte, usg ile anne karnındaki pozisyonu izlenebilmekteyken normal doğumun bebek için bir risk taşıdığı iddia edilemez.

herşey yolunda iken sezaryenin tercih edilmesi tıbbi olarak anneyi riske sokar; enfeksiyon riski, anestezinin olumsuz etkileri, emzirmenin gecikmesi, annenin bebeğiyle iletişiminin gecikmesi gibi. ancak normal doğum yapması, kitaplarda açıkca yazan nedenlerden ötürü risk taşıyan annelerin, kesinlikle sezaryene yönlendirilmeleri ve normal doğumda ısrarcı olmamaları gerekir.

sezaryen; endike olduğu durumlarda hem annenin, hem bebeğin hayatını kurtarır ve sakatlıkları önler. gelişmiş ülkelerde sezaryenin daha az yapılmasının nedeni malpractice yasalarıdır. endikasyonsuz ameliyat yapan doktorlar ciddi cezalar alabilirler. hiç bir doktor bunu göze alamayacağı için kitapta ne yazıyorsa o uygulanır. ne hastane sahibinin, ne hastanın, ne de doktorun keyfine göre karar verilmeyip kurallar uygulanır.
18.02.2006
(bkz: normal doğum/@auro)

Hiç yorum yok: